20 Şubat 2014 Perşembe

61 bir tuzaktır...Bir kaç sezondur devam eden 61. dakika gösterileri, bu sezon yönetimin de desteğiyle iyice kurumsallaştı diyebiliriz. Böylece ritüellerimize bir ritüel daha kattık, ancak hayırlı uğurlu olsun demekte hayli tereddütlüyüz. Tereddütlüyüz, zira Trabzon ve Trabzonspor'un il trafik kodundan üretilmiş suni bir kimliğe ne kadar ihtiyacı olduğu konusunda ciddi kuşkularımız mevcuttur.

Öteden beri Trabzon'un Cumhuriyet'le yapılan taksimatta bugünkü idari sınırlarına hapsedilmiş olduğunu savunur, Trabzon'a ait kültürel, tarihi ve sosyal değerlerin bugün Doğu Karadeniz adı verilen eski Trabzon'un ürünü olduğunu söyleriz. Vilayet sistemine geçilip, eyalet diyebileceğimiz bir coğrafya bir kaç parçaya bölünerek bir de o eyaletin ismi aynen vilayetlerden birine verilince önce pek de farkedilmeyen problemler çıkmıştır. Bunun son örneği de kolbastı tartışmalarıdır. Evet, kolbastı Trabzon'a aittir ama hangi Trabzon'a? Bugünküne değil, geçmişteki büyük Trabzon'a... İşte o zaman Doğu Karadeniz'de her yer Trabzon'du. Kimsenin "Yeni bir sistem gelse de bizi şu Trabzon'dan kurtarsa... Biz farklıyız" gibi bir düşüncesi de yoktu. Ne zaman ki yeni idari sisteme geçildi ve bölge parçalara ayrılıp her birine farklı bir trafik kodu verildi, işte o zaman işler karıştı.

61 vurgusu bu kadar sık yapılır, iyice kurumsallaştırılırsa en az Trabzonlular kadar Trabzonsporlu olan diğer bölge vilayetlerinden olan arkadaşlar ne düşünürler acaba? Belki doğrudan bir itirazda bulunmazlar, ancak onların da birer il trafik kodu olduğu, o kod numarasının sosyal kimliklerinde yazılı bulunduğu unutulmamalıdır. Nihayetinde arabaların arka camlarına sadece 61 yazılmıyor. Düşünün şimdi. Ordu'lu, Giresun'lu, Rize'li ya da Artvin'li bir Trabzonsporlu. Kendi şehir kimliğini önemsiyor ve sahip çıkıyor (ki bundan doğal bir şey yoktur), bu kimliğin bir unsuru da kendi trafik kodu olmuş. 52, 28, 53, 08, 29 her neyse... Gidiyor maça, 61. dakikada ortalık yıkılıyor. Belki kendisi de coşkuyla katılıyor bu kutlamaya. Katılıyor ama; acaba 61 rakamıyla kendisini ne kadar ilişkilendirebiliyor?

61. dakika kutlamaları, Trabzon'un tarihi coğrafyasından koparılıp bugünkü sınırlara hapsedilmesinin zımnen kabulünden başka bir şey değildir. Bölgeyi vilayetlere ayırıp, her birine farklı bir isim ve trafik kodu verilmesi, daha önce etle tırnaktan farksız oldukları halde zaman içinde farklı farklı kimliklere sahip oldukları şeklinde bir zanna itmiş, zaten değişen hayat şartları içinde kimlikler de birazcık farklılaşmıştır.

Devletin bir kararla değiştirebileceği, iptal edebileceği bir numara değil midir bu? Kültürel ya da sosyolojik bir yanı mı vardır? Şimdi Trabzon'un bir parçası da kanunla ayrılıp kendisine farklı bir plaka numarası verilse ne olacak? O yeni vilayet kendini Trabzon'dan ayrı mı sayacak? Şaşırmayın. Diğer Doğu Karadeniz vilayetleri Trabzon'dan ayrıldığında olan biten aynen buydu.

Daha fazla uzatmadan bu yanlışlık sona erdirilmelidir. Taraftar coşacaksa, takımı en üst perdeden destekleyecekse kronometrelerin Trabzon'u herhangi bir vilayet konumuna indirgeyen plaka numarasını göstermesine gerek yoktur.

03.02.2009-günebakış


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder